Firma w miejscu zamieszkania

W dzisiejszych czasach założenie własnej działalności trwa zaledwie kilka minut. Dopełnienie formalności sprawia, że właścicielami firmy możemy stać się jednego dnia. W zależności od rodzaju prowadzonej firmy, mamy możliwość wyboru różnego miejsca jej prowadzenia. Co zatem jeśli nasza firma jest mała, nie wymaga lokalu stacjonarnego ani specjalnego miejsca do pracy? Co jeśli nie dysponujemy środkami finansowymi, aby wynająć lokal?

 

Istnieje możliwość prowadzenia firmy w miejscu zamieszkania czyli w mieszkaniu lub też domku jednorodzinnym. Jeśli nasza firma nie wymaga wyodrębnienia lokalu np. możemy pracować przy stole kuchennym, w sypialni itp. wówczas nie musimy wytyczać w wniosku metrażu. Jeśli natomiast chcemy, aby jedno z pomieszczeń służyło nam za pracownię, wówczas należy takie pomieszczenie wymierzyć i podać go do wniosku przy zakładaniu działalności. Musimy się wiązać z tym, że za ten metraż będzie dodatkowa opłata. Jaka jest różnica przy wyodrębnianiu pomieszczenia?

 

Jeśli taki metraż na firmę zostanie wyodrębniony, wówczas koszty związane z utrzymaniem tego miejsca można doliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Jeśli go nie wyodrębniamy, wówczas takie koszty nie mogą zostać ujęte. Jaką podejmiemy decyzję zależy od nas samych. Warto jednak pamiętać, że procedura związana z wyodrębnianiem jest związana z dodatkową dokumentacją i dodatkowymi kosztami. Nie zawsze jest to korzystne dla właściciela firmy, szczególnie gdy jest ona mała i nie wymaga pracowni.

 

 

Najczęściej czytane artykuły:
Zalety leasingu
Kredyt dla firm – bankowy czy pozabankowy?