kasa fiskalna przegląd

Kasa fiskalna i jej regularny przegląd

Posiadanie kasy fiskalnej to obowiązek dla sprzedawców w naszym kraju. Oczywiście są usługi, są branże zwolnione z obowiązku użytkowania tego sprzętu jednak jest to niewielki procent. Samo używanie kasy fiskalnej nie zamyka się tylko i wyłącznie na jej zakupie oraz drukowaniu paragonów czy też raportów kasowych. Należy również regularnie wykonywać przeglądy kas fiskalnych. Co to jest tak naprawdę, jak się odbywa, jak często takie przeglądy będą wymagane i ile trzeba zapłacić za taką usługę?

Dlaczego należy przeprowadzić przegląd kasy fiskalnej?

Oczywiście to nie wymysł producentów sprzętu, a po prostu regulacje prawne. Ustawodawca wprowadził przepisy wymagające regularnych przeglądów kasy fiskalnej, a należy to wykonać co 2 lata. Jakiekolwiek niedotrzymanie terminów może wiązać się z konsekwencjami prawnymi i uwaga- pamiętanie o terminach spoczywa na barkach właściciela kasy fiskalnej.

Jak zorganizować przegląd kasy fiskalnej?
Banalne działanie czyli po prostu należy skontaktować się z serwisem gdzie zakupiliśmy urządzenia. Bardzo istotnym jest aby pilnować terminów przeglądów, a można dokładnie sobie sprawdzić wszystko na kasie fiskalnej. Obowiązkiem specjalisty od przeglądu kasy fiskalnej oprócz głównego zadania jest równocześnie przylepienie na kasie fiskalnej naklejki z datą przeglądu.
Jeżeli ma zostać zrealizowany taki przegląd właściciel powinien posiadać książkę serwisową. Tylko z jej udziałem można cokolwiek zdziałać, to właśnie w niej wprowadza się wszystkie dokumenty potwierdzające dokonanie tej operacji.
Serwisanci z kolei mają obowiązek realizacji przeglądu kasy fiskalnej w ciągu 5 dni od zgłoszenia. To obowiązek i dlatego nie ma obaw, że trzeba będzie czekać tygodniami na takie właśnie usługi.

Co sprawdza serwisant w kasie fiskalnej?
Należy jednoznacznie zaznaczyć, że przegląd kasy fiskalnej dotyczy spraw związanych z podatkami, tego aby kasa należycie zajmowała się rozliczeniami mającymi wpływ na podatki. Dlatego specjalista od przeglądu będzie sprawdzał plomby kasy fiskalnej, zbada obudowę, płytę główną, a także moduł i pamięć fiskalną. Tak aby wszystko działało zgodnie z prawem, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Do tego zajmować się będzie poprawnością działania wyświetlacza kasy fiskalnej. Taka usługa trwa średnio około godziny i może przeprowadzić ją jedynie serwisant który widnieje w księdze serwisowej.

Nie tylko dotrzymanie terminów
Przegląd kasy fiskalnej to nie tylko obowiązek prawny, to również zagwarantowanie sobie sprawności urządzenia. Szczególnie kiedy mowa o kasa fiskalnych w firmach wystawiających każdego dnia setki paragonów. W szczególnych sytuacjach specjaliści radzą realizować przeglądy raz do roku.

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej
W tym miejscu należy również zaznaczyć, że brak wykonania przeglądy kasy fiskalnej może powodować, że trzeba będzie zwrócić uzyskaną ulgę na jej zakup. Przepisy precyzyjnie informują, że należy w przeciągu 3 lat od rozpoczęcia użytkowania kasy fiskalnej zgłosić się na jej przegląd. Jeżeli nic takiego nie zostanie zrealizowane to ulga zostanie cofnięta.

Ile kosztuje przegląd kas fiskalnych?
Ceny uzależnione są choćby od regionu oraz po prostu polityki cenowej konkretnych firm. Można się spotkać z takimi które biorą za swoje usługi po 100 zł, trafią się na rynku również specjaliści żądający 200 zł. Często opłacalnym okazuje się realizowanie corocznych przeglądów kas fiskalnych, wychodzić będzie to taniej niż regularne przeglądy w cyklach dwuletnich. Rezygnując z wycieczki do serwisanta i zlecenie przygotowania przeglądu na terenie firmy trzeba doliczyć dodatkowe koszty związane z przyjazdem fachowca.