kredyty dla małych i średnich firm, kredyty dla firm

Kredyty dla małych i średnich firm

Jeszcze niedawno mikro i średnie firmy nie nie miały w zasadzie dostępu do dobrych propozycji kredytowych, dlatego że banki lekceważąc małych przedsiębiorców, kooperowały zwłaszcza z korporacjami. Powodowało to, że kredyty dla małych i średnich firm w szeregu przypadków były totalnie nieopłacalne dla przedsiębiorców tudzież obciążone karkołomnymi procedurami. Jedynie z racji braku na rynku lepszej alternatywy właściciele firm byli zmuszeni korzystać z owych niekorzystnych i trudnych produktów.

Małe firmy mogą dużo

Od dłuższego czasu śledząc eskalację ożywienia niedużych, częstokroć rodzinnych firm plus ich sukcesy rynkowe, banki zwietrzyły interes dla siebie. Doradcy bankowi nareszcie spostrzegli niezbędność zmian i przygotowania solidnego kredytu dla małych i średnich firm dopasowanego do obecnych potrzeb klientów. Wcześniej uprzedzone banki miały czas, żeby przekonać się, że mikro i średnie przedsiębiorstwa na dzień dzisiejszy absolutnie nie mają istotniejszych problemów ze spłatą pobieranych kredytów. W obliczu znikomego popytu na skomplikowane kredyty do analiz spłacalności zobowiązań posłużył leasing. Przy okazji też dopatrzono się luk w możliwościach finansowania, gdyż wszystkiego leasingiem sfinansować się nie da, a kredyty dla małych i średnich firm stanowiłby kapitalne ich wypełnienie.

Jakie oferty przygotowano dla małych firm?

Banki wprowadzając kredyty dla małych i średnich firm, poszły troszkę na skróty, tylko korygując kredyty dla konsumentów indywidualnych, opierając się o ich łatwe reguły. Przez to kredyty dla małych i średnich firm stały się ofertami prostymi, udzielanymi na podstawie informacji o zyskach z ostatnich miesięcy, z uproszczoną kwalifikacją ryzyka kredytowego. Na dzień dzisiejszy przedsiębiorca, potrzebując zdobyć finansowanie, może wprost oświadczyć dochody, a oprócz tego nie musi przedstawiać zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS i US. Nadto banków nie ominęła cyfryzacja, w związku z czym pojawiły się również kredyty dla firm dostępne przez internet.

Istnieje tymczasem pewien mankament

Nowa oferta dla małych i średnich firm zawiera jednakże ważne zastrzeżenie, które powoduje, że dla wielu staje się wprost zamknięta. Problematycznym jest niepożądane rozstrzygniecie przyjęte przez zdecydowaną większość banków, zgodnie z którym niewielka firma nie dostanie kredytu, jeśli funkcjonuje krócej niż rok.

Propozycja czasowa?

Teraźniejsza wysoka dostępność zupełnie nie musi okazać się elementem wiecznym, zatem warto pospieszyć się z podejmowaniem decyzji, zanim banki się rozmyślą z udostępnianiem kredytów małym przedsiębiorstwom.